Oregon State University releases honor roll


Names of students who have made the Scholastic Honor Roll for spring term 2019 have been announced by Oregon State University.

Students on the honor roll from Lincoln County included:

Blodgett — Straight-A Average: Bradi T. McGuire, senior, Kinesiology; Bushra Moussaoui, senior, Biology.

Lincoln City — 3.5 or Better: Rachael Adams, junior, Environmental Sciences; Ryan B. Bray, junior, Pre-Mechanical Engineering; Julia M. Cherney, senior, Sociology; Vanessa R. Madsen, senior, BioHealth Sciences; Margaret K. McGee, senior, Biology, Amneet K. Singh, junior, Design & Innovation Management.

Newport — Straight-A Average: Daniel G. Galley, senior, Philosophy; Jane E. Myrick, senior, English; Austin C. Thompson, senior, History. 3.5 or Better: Sydney K. Andersen, junior, Pre-Forest Engineering; Jacob B. Attebery, senior, Forestry; Samuel J. Barton, sophomore, Pre-Elect & Computer Engineer; Dylann M. Deeds, junior, Business Administration; Nicholas Deeds, senior, Business Administration, Miguel Angel Gaspar Marquez, senior, Pre-Computer Science; Matthew Golden-Willeford, senior, Human Development and Family Science; Nicholas S. Gravelle, senior, Forestry; Sam D. Hyduchak, senior, Natural Resources; Paige C. Lane, senior, Human Development and Family Science, Rory S. Moeller, sophomore, Pre-Computer Science; Ronni Naggar, senior, Political Science; Drake H. Watson, junior, Elect & Computer Engineering.

Otis — Straight-A Average: Riley W. Schroeder, senior, History. 3.5 or Better: Kendal A. Gile, junior, Biology.

Seal Rock — 3.5 or Better: Cora R. Bobo-Shisler, senior, Ecological Engineering; Sophie H. Dziak, freshman, Marketing.

Siletz — Straight-A Average: Jostan C. Brown, junior, Pre-Mechanical Engineering. 3.5 or Better: Connor I. Campbell, senior, Computer Science; Brandon M. Larrabee, senior, Earth Sciences.

South Beach — 3.5 or Better: Timothy J. Marias, junior, Pre-Computer Science; Alexander E. Rash, junior, Pre-Computer Science.

Toledo — Straight-A Average: Danielle N. Sweitzer, junior, Animal Sciences. 3.5 or Better: Reece G. Dobmeier, sophomore, Pre-Forestry; Dennis G. Fletcher, freshman, Fisheries & Wildlife Sciences; Madisen N. Harrington, senior, Kinesiology; Trent L. Kinion, sophomore, Pre-General Engineering; Jackie L. Shipley, junior, University Exploratory Studies, Monica C. Steenkolk, senior, Mechanical Engineering.

Waldport — 3.5 or Better: Fox C. Avery, senior, Bioengineering; Julia A. Jacobsen, senior, Earth Sciences.

Yachats — 3.5 or Better: Emrys G. Golden, sophomore, English; Zoe F. Thomas, senior, Environmental Sciences; Taylor L. Tracy, senior, Psychology.

Advertisement


Video News
More In Community